Nova Scotia 3rd 2017 Bradt / Nové Skotsko průvodce anglicky

SklademDostupnost:

639  s DPH Běžná cena:
190  s DPHInternetová cena:
-70%
!
Množství:
ks
Nova Scotia 3rd 2017 Bradt / Nové Skotsko průvodce anglicky

Popis produktu

Cestovní průvodce v angličtině určený zejména pro individuální turistiku. Velké množství praktických rad všeho druhu je doplněno popisy turistických zajímavostí, tipy na outdoorové aktivity, kontakty na ubytování, mapami a plánky atd.

About this book:
This new, thoroughly updated edition of Bradt's Nova Scotia remains the most comprehensive guide available to this increasingly popular region of eastern Canada. New direct flights from the UK make visiting easier than ever before, helping to fuel the growth of tourist numbers to the many new distilleries and wineries, all of which are covered in this new edition. Virtually surrounded by the sea, the region boasts 4,600 miles of coastline, superb seafood, a rich folklore, quiet roads and a wealth of outdoor pursuits. Travelling here feels like going back to a time when life's pleasures were simpler: shopping at a Farmers' Market or a roadside fruit stall, buying lobster fresh off the boat at the wharf, or photographing the lighthouse by the old fishing village. What's more, it's not hard to get off the beaten track here.

Související zboží


Napište nám
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!
Doporučte nás


Prodejna Olomouc
Prodejna Olomouc
Kontakty
Excart Maps s.r.o.
Kubelíkova 329, 779 00 Bystrovany
e-mail: info@kralovstvimap.cz
tel: 733 540 183, 737 301 352
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
JavaScript musí být povolen